Van Valisi Murat Zorluoğlu Van Ekonomi Zirvesinin Açılış Konuşmasını Yaptı.

Van Valisi Murat Zorluoğlu Van Ekonomi Zirvesinin Açılış Konuşmasını Yaptı.

Vali Zorluoğlu, program açılışında yaptığı konuşmada, 2011 yılında Van’da yaşanan depremin yıl dönümünde bu toplantının düzenlenmesini anlamlı bulduğunu dile getirdi.
 
        Konuşmasında Van’ın yatırım açısından konumu ve potansiyeli ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Zorluoğlu, “Van’ın Orta Doğu, Kafkas ve Asya pazarlarına yakınlığı, karayolu, demiryolu ve havayolunda bölgesel merkez konumu, dinamik ve genç nüfusu, yenilenebilir enerji yatırım potansiyeli, yüksek sanayi altyapısı, 35 yıllık geçmişi olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve bünyesindeki teknoparkı, dünyaca ünlü tarihi ve turistik mekânları, verimli tarım ve hayvancılık alanlarıyla yatırımcılara büyük imkânlar ve kolaylıklar sunmaktadır” dedi. 
 
        Teşvik sisteminde en avantajlı bölgede yer alan Van’ın, geçen yıl açıklanan ve 23 ili kapsayan cazibe merkezleri programı kapsamında yer aldığına da işaret eden Vali Zorluoğlu, bu yıl 15 Ekim’e kadar 400 bine yaklaşan, Van’ı turizm ve ticaret maksatlı ziyaret eden İranlı sayısının yıl sonuna kadar 500 bine ulaşacağını beklediklerini anlattı. 
 
        Vali Zorluoğlu, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre 2 kat bir artışı ifade ettiğini kaydederek, “Terör hadiselerinin minimize edilmesi ve yapımı devam eden yeni Kapıköy sınır kapısı kompleksinin, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlanmasıyla birlikte, gerek yerli turist gerekse –özellikle- İranlı turist sayısında önemli artışlar olacağını değerlendiriyoruz. Bu yıl otellerimiz tam kapasite ve doluluk oranıyla çalıştı. Hatta öyle zamanlar oldu ki kamu misafirhanelerini, hatta okullarımızın pansiyonlarını yabancı misafirlerimizin kullanımına açtık” diye konuştu.
 
        Konuşmasında yatırımcılara bir çağrıda bulunan Vali Zorluoğlu, “Buradan özel sektöre, yatırımcılara çağrıda bulunmak istiyorum. Van’a yeni oteller, eğlenme ve dinlenme mekânları için yatırım yapmaya gelin. Gerek valilik gerekse belediyelerimizle, sizlere her türlü desteği vermeye, kolaylığı sağlamaya hazırız. Van’a gelin, hem siz kazanın hem Van kazansın” ifadelerini kullandı.
 
        AK Parti Van Milletvekili Prof. Dr. Beşir Atalay da Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de yaşanan depremlerde hayatını kaybedenleri rahmetle anarak başladığı konuşmasında, Van depreminde Cumhurbaşkanı başta olmak üzere hükümetin çok farklı bir duyarlılık içinde olduğunu söyledi.
 
        Bürokrasi ve belediye olarak Van ile ilgili olarak üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını anlatan Prof. Dr. Atalay, şunları söyledi: 
 
        “Belediyelerimiz kayyum atamasından sonra şu anda çok iyi bir çalışma içinde. Doğrusu öncesinde hizmet yürümüyordu. Şimdi herkes fark eder ki caddelerimiz daha temiz, hizmet daha iyi yürüyor. Belediye başkanlarımız büyükşehir ve ilçelerde çok iyi hizmetler yürütüyor. Özellikle su arıtması, katı atıkların dönüştürülmesi gibi çok önemli projelere imza atılıyor. Biz de bunların finansmanıyla ilgili elimizden gelen desteği veriyoruz. Bundan sonra Van ve ilçeleri, daha fazla belediye hizmeti alacak.”
 
        AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ise kendi yakın akrabalarını da kaybettiği 2011’deki Van depreminde yaraları hızlı şekilde sarmaya çalışan bir hükümetin görevde olduğunu söyledi. 
 
        Konuşmasında terörün, bölge ve Van’ın başına bela olduğunu belirten Milletvekili Kayatürk, Van ekonomisine katkı sunacak adımları atmaya devam edeceklerini açıkladı. 
 
        Van’ın önemli bir sağlık ve turizm kenti olması için çaba gösterdiklerini, uluslararası toplantıların Van’da yapılması için de çalıştıklarını kaydeden Kayatürk, “10-12 Kasım’da Helsinki Forumu’nu burada yapacağız. Peşinden dönem başkanlığını bizim yaptığımız Asya Parlamenter Assamblesi’nin ilk toplantısını kasımda İstanbul’da, ikinci toplantısını gelecek yıl mayıs veya nisanda Van’da yapacağız. Van muhteşem hüviyetine kavuşuyor” dedi. 
 
        Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da “Elele vereceğiz, bu kenti kalkındıracağız. Üniversite olarak ciddi altyapı sahibiz. Lütfen bizim kapımızı aşındırın. Üniversiteler olmadan yerel kalkınma mümkün değil. Yerel kalkınmayı el birliğiyle beraber gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.
 
        Uluslararası Altın Kentler Derneği Başkanı Cenap Tuncer de Doğu medeniyetine beşiklik eden ve ‘Doğu’nun incisi’ olarak tabir edilen serhat şehri Van’ın yılların ihmal edilmişliğinin yanı sıra, yaşadığı onca talihsiz hadise ve afetin derin izlerini yenmek istediğini söyledi.
 
        Tuncer, “Van, iç barışın yeniden tesis edildiği ve kalıcı hale getirildiği, tarihsel rolü, zengin yer altı ve yer üstü zenginliği, turizme ve ekonomiye katkı sağlayan kedisi, otlu peyniri, kültür, sanat ve spordaki başarıları ve güler yüzlü cana yakın insanlarıyla anılmak istiyor. Van Kent Ekonomisi ve Yerel Kalkınma Zirvesi'nde, hükümet temsilcileri, kent bilimcileri, iş adamları, sivil toplum örgütleri ve basın temsilcileri konuşmacı ve panelist olarak yer alacak. Biz istiyoruz ki Van’ın sorunlarına mülki idare amirlerimiz, yerel yöneticilerimiz ve konunun uzmanı tüm taraflarca birlikte çözüm arayıp bulalım. Van ekonomisine ve yerel kalkınmasına ciddi katkı sunacak olan zirveyi her yıl düzenli olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
 
        Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ise Van’ın Türkiye’nin doğuya açılan ve muhteşem fırsatları barındıran bir şehir olduğunu vurguladı.
        
        Van’ın Türkiye için önemli olduğuna belirten Takva, sözlerine şöyle devam etti: 
 
        “Şehrimiz hakkında farkındalığımızı yücelttiğimiz oranda güçlü bir ekonomik yapıya, doğru yerel kalkınma yaklaşımlarına sahip olabiliriz. Girişimci sayısını artırmalıyız. Kümelenmeyi hızlandırmalı, sektörel kümelenme meselesini yerel kalkınmada öncelik olarak ele almalıyız. Esnafı, taciri, sanayiciyi, yatırımcıyı daha fazla sahiplenmeliyiz. Bu kesimler toplumsal birlikteliğin çimentosudur. Van lobisini güçlendirecek ve bu şehrin aşkını alevlendirecek çalışmalara ihtiyacımız var.”
 
        Açılışına, ilçe kaymakam ve belediye başkan vekilleri, bölge sivil toplum kuruluşu yetkilileri ile iş adamlarının katıldığı, iki gün sürecek zirvede; “Van Ekonomisinde Gelişmeler, Beklentiler ve Yerel Kalkınma”, “Van’ın Ekonomik ve Sosyal Kalkınmasında Yerel Medyanın Önemi”, “Van Ekonomisinin Gelişmesinde İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları”, “Van’ın Marka Kent Olmasında Eğitim ve Tanıtım”, “Kapıköy Sınır Kapısının Dış Ticaret ve Turizme Katkısı”, “Yerel Kalkınma ve Beledeiyecilik”, “Yerel Kalkınmada Devlet Desteği ve Teşvikler”, “Van İçin Sektörel Gelişme Stratejileri” başlıklı paneller gerçekleştirilecek.

Sosyal Medya Linklerimiz